خوش آمدید، مهمان - لطفا برای ثبت نام اینجا و یا برای ورود اینجا را کلیک کنید.


لطفا برای ورود نام کاربری و رمز عبورتان را وارد نمایید

جستجو

 
جستجوی پیشرفته

44494 ارسال در 4370 موضوع- توسط 106793 کاربر - جدیدترین کاربر عضو شده: fn0abqqtpvrurkamxcf3w
صفحه: [1]   پایین
ایجاد نظرسنجی جدیدارسال به دوستانچاپ صفحه
نويسنده موضوع: آثار باستانی، جاذبه های گردشگری و مناطق دیدنی مهم شاهرود  (دفعات بازدید: 2049 بار)
0 کاربر و 1 مهمان درحال دیدن موضوع.
Mehdi
مدیر کل سایت
*

امتیاز: +11/-0
آفلاین آفلاین

جنسيت : پسر
تعداد ارسال: 1476ديدن مشخصات WWW
« : d F Y,ساعت H:i:s »
تقسیم موضوع

گفته می شود كه شهر شاهرود در جلگه‌ای حاصل خیز كه به وسیله رود شاه آبیاری می شود، واقع شده و نام خود را نیز از همین رودخانه گرفته است. نام های قدیمی دیگری برای شاهرود ذکر شده که از آن میان می توان به "حنچره"، "شخره" و "‌شاخره" اشاره نمود.
شاهرود یكی از شهرستان های استان سمنان است که از شمال به شهرستان های بجنورد، گرگان، از شرق به شهرستان های سبزوار، كاشمر، از جنوب به شهرستان طبس و از غرب به شهرستان دامغان محدود می ‌شود.
اساس اقتصاد شهرستان شاهرود بر كشاورزی، دامداری و صنایع دستی استوار شده است. از نظر كشاورزی دراین منطقه از دیرباز فعالیت گسترده ای وجود داشته و انواع مختلف محصولات كشاورزی و باغی در آن تولید می شده است.


طبیعت زیبا و دیدنی شاهرود

شهرستان شاهرود از جمله شهرستان های با اهمیت استان سمنان است كه مكان های دیدنی و تاریخی زیادی دارد. این منطقه سرسبزترین منطقه استان است و از بناهای مذهبی، مسجدهای قدیمی و با ارزشی برخوردار است. بازار قدیمی شاهرود از مجموعه های با ارزش معماری منطقه است كه آثار معماری موجود در آن گویای قدمت تاریخی این بازار است.
یكی از نقاط تاریخی و باستانی شهرستان شاهرود بسطام است. این منطقه در زمان‌های گذشته یكی از بلادهای مهم ایالت قومس یا كومش بود و در قرن‌های متمادی،راه ارتباطی شرق و غرب از این شهر می‌گذشت. این شهر از موقعیت و اهمیت سوق‌الجیشی بسیاری برخوردار بود. در حال حاضر بسطام، اهمیت قدیم خود را ندارد و با ایجاد شهر شاهرود در شش كیلومتری آن، یكی از بخش‌های تابعه شهرستان شاهرود به حساب می‌آید. بسطام دردوره سلجوقی بیشتر مورد توجه قرار گرفت و در دوره ایلخانیان از زمان غازان خان به بعد، رونقی تازه یافت. مجموعه‌های تاریخی–مذهبی آن مانند بقعه امام‌زاده محمد (ع)، مسجد بایزید همراه با منار آن، ایوان الجایتو، گنبد و ایوان غازان خان؛ نشانگر اهمیت بسطام در زمان‌های گذشته است.

منابع:
anobanini
icro (dot) ir
istta (dot) ir
fa (dot) wikipedia (dot) org
گزارش به مدیر انجمن   خارج شده است

امید داروئی است که شفا نمیدهد اما درد را قابل تحمل میکند
صفحه: [1]   بالا
ایجاد نظرسنجی جدیدارسال به دوستانچاپ صفحه
ترکیب موضوعات
پرش به :